SAD tragaju za nestalim veteranima iz Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj

Američko ministarstvo obrane traži informacije o nestalim američkim veteranima Drugog svjetskog rata koji su posljednji puta viđeni u Hrvatskoj, priopćilo je prošlog tjedna Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu.

Foto: Nato.hr 

Američko ministarstvo obrane traži informacije o nestalim američkim veteranima Drugog svjetskog rata koji su posljednji puta viđeni u Hrvatskoj, priopćilo je prošlog tjedna Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu.

Sjedinjene Države predane su pronalaženju i identifikaciji svih Amerikanaca koji su poginuli služeći domovini, kako bi oni bili pokopani na američkom tlu uz dužne počasti. Dvije agencije ministarstva obrane DPMO i JPAC, koje se bave traganjem za nestalim ratnim zarobljenicima i vojnicima nestalim u akciji, pozvale su hrvatske građane koji imaju informacije o nestalim američkim veteranima da im pomognu u toj plemenitoj misiji.

- Stručnjaci američke vojske posjetit će Hrvatsku u pokušaju pronalaženja posmrtnih ostataka nestalih vojnika. Vjeruje se da postoje mnogi ljudi na ovom prostoru koji raspolažu informacijama o grobovima nestalih vojnika. Molimo sve one koji vjeruju da raspolažu informacijama o bilo kojem od slučajeva, ili o nekom sličnom slučaju, da se jave Uredu vojnog atašea pri Veleposlanstvu SAD u Zagrebu - navodi se u priopćenju i dodaje da iako američka vlada ne nagrađuje one koji pruže informaciju koja dovede do pronalaska nestalih vojnika, "zahvalnost američkog naroda i obitelji onih koji su dali svoje živote za vrijeme Drugog svjetskog rata je bezgranična".

DPMO u popratnoj informaciji navodi da su američki vojnici koji su tijekom II. Svjetskog rata nestali na tlu Hrvatske ili u njezinom zračnom prostoru, bili ili članovi posada srušenih letjelica američkog Ratnog zrakoplovstva ili ratni zarobljenici koje su držale njemačke snage.

U priopćenju veleposlanstva navode se podaci o slučajevima nestanka više od 25 američkih ratnih veterana u 12 hrvatskih županija, o kojima se traže dodatne informacije od lokalnog stanovništva. Većini traženih na određenim ili približnim lokacijama navodi se točan broj, dok se na području Visa traži neodređeni broj "američkih veterana koji su posljednji puta viđeni u blizini otoka", a za Međimurje informacije o "nesreći američkog bombardera kod Kristanovca".

Najveći broj američkih veterana za kojima traga Pentagon nestao je na području Ličko-senjske županije, njih ukupno 12. Deset muškaraca koji se vode kao nestali letjeli su bombarderom koji je nestao između Rijeke i Zadra, a dva su zrakoplovca nestala u padu njihova aviona u planinama kod Kosinja.

Četiri američka veterana nestala su na području Istre, od koji su trojica bila u zrakoplovu koji se srušio kod Funtane a jedan među desetoricom čiji se zrakoplov srušio kod Lanišća. Posmrtne ostatke devet njegovih suboraca, pokopanih na lokalnom groblju, SAD je ranije preuzeo.

Pentagon također traga za američkim zrakoplovcem posljednji puta viđenim na području Krapine, gdje je navodno i pokopan, te za Amerikancem čiji se zrakoplov srušio i polju u blizini željezničkog mosta u Varaždinu, i drugim koji se spustio padobranom blizu Varaždina a navodno je pokopan u Ivancu.

Jedan od nestalih zrakoplovaca posljednji je puta viđen tijekom zadatka iznad Zagreba, a traže se informacije o lokaciji zrakoplovne nesreće američkog lovca, ili o lokaciji groba Amerikanca ili nepoznatog stranca iz razdoblja Drugog svjetskog rata.

Među nestalima veteranima je i američki zrakoplovac čiji se avion srušio u blizini Križevaca i navodno mu je liječnička pomoć pružena u lokalnoj bolnici, ali je umro i pokopan je u Čazmi ili Žibrinovcu.

Ministarstvo obrane SAD-a traži informacije i dvojici zrakoplovaca koji su spustila padobranom između Gračaca i Knina prije nego što se njihov avion srušio.

Dvojici veterana trag se izgubio na sisačko-moslavačkom području, kada se njihov bombarder srušio u blizini Lonjskog polja, a ostali članovi posade su se spustili padobranima u blizini Lonjskog polja, Kutine i Ivanjske. Traži se i informacije o nestalom zrakoplovcu koji se spustio padobranom u planinama zapadno od Slatine. Partizani su pomogli ostalim članovima posade, ali se ništa ne zna o sudbini toga zrakoplovca, navodi se u priopćenju.

Američko ministarstvo obrane također traži informacije o nesreći američkog bombardera za vrijeme Drugog svjetskog rata u blizini Kristanovca u Međimurju.

Hrvatski građani koji imaju informaciju o nekom od navedenih slučajeva, ili o lokaciji groba Amerikanca ili nepoznatog stranca iz razdoblja Drugog svjetskog rata, zamoljeni su da kontaktiraju Ured vojnog atašea u Zagrebu, tel. 01-661-2268 ili e-mail usdaozagreb@state.gov.



Stranica