30. kolovoza - Međunarodni dan nestalih osoba

Tog dana prisjećamo se osoba koje su nestale kao posljedica oružanih sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, a čije su sudbine i mjesta ukopa nepoznati. Inicijativa je potekla iz Latinske Amerike od udruga koje okupljaju obitelji nestalih i nasilno odvedenih osoba.

Ujedinjeni narodi 30. kolovoza proglasili su Međunarodnim danom nestalih osoba. Tog dana prisjećamo se osoba koje su nestale kao posljedica oružanih sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, a čije su sudbine i mjesta ukopa nepoznati. Inicijativa je potekla iz Latinske Amerike od udruga koje okupljaju obitelji nestalih i nasilno odvedenih osoba. Trenutačno se nestalima vodi oko 2500 osoba, dok se najveći broj, njih čak 70 posto ili oko 1 700 osoba, odnosi na osobe nestale tijekom Domovinskog rata.

Najstarija prijava u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba je iz 1961. godine. Riječ je o Justini Petje koja je posljednji put viđena 5. studenoga 1961. u Zagrebu, a okolnosti nestanka nisu poznate.

Od 29. kolovoza 2012. do 29. kolovoza 2013. policiji je prijavljen 1721 nestanak. Ako govorimo o dobi nestalih osoba, djece do 14 godina nestalo je 69, a djece od 14 do 18 godina 821. Od 18  do 65 godina (radno aktivno stanovništvo) nestalo je 707 osoba. Što se tiče starijih od 65 godina, nestale su 124 osobe. U tom razdoblju pronađeno je 1713 osoba, od toga djece do 14 godina 70, od 14 do 18 godina 802, od 18 do 65 godina 708 osoba i preko 65 godina 133 osobe.

Tablica prikazuje broj nestalih i pronađenih osoba od 29. kolovoza 2012. do 29. kolovoza 2013. godine

DOB

NESTALO OSOBA

PRONAĐENO OSOBA

do 14 god

69

70

14 - 18

821

802

18 - 65

707

708

više od 65

124

133

UKUPNO

1721

1713

 

Tko su nestale osobe

Nestala osoba je osoba koja se udaljila iz svog uobičajenog okruženja (mjesta prebivališta ili boravišta) protivno svojoj volji ili u skladu sa svojom voljom, kada s obzirom na njene uobičajene životne navike, ponašanje, socijalne kontakte, profesionalne aktivnosti to nije uobičajeno. Prema dosadašnjoj policijskoj praksi, možemo reći da znatan dio ljudi nestaje dragovoljno iz različitih razloga kao što su: bijeg od obitelji, supružnika, zbog narušenih obiteljskih ili partnerskih odnosa, zbog financijskih problema i dugova pa sve do uzimanja novog identiteta.

Uključite se u potragu nestalih osoba

Obitelj i prijatelji u traganju za nestalom osobom policiji su uvijek vrlo koristan partner. Naime, oni najbolje poznaju karakter i osobine nestale osobe, njezine navike, obrasce ponašanja i moguće reakcije te su takvi podaci za policiju dragocjeni. Vrlo važan izvor prikupljanja obavijesti su i društvene mreže (Facebook, Twitter) te je poželjno iskoristiti i taj vid komunikacije s javnosti. Dostavljanje kvalitetnih i pouzdanih informacija te povjerenje u policiju kao instituciju primarno zaduženu za poduzimanje mjera traganja, od iznimne je važnosti za uspješan pronalazak nestale osobe.

NENO

Svoj doprinos u pronalasku nestalih osoba dalo je i Ministarstvo unutarnjih poslova putem posebne Nacionalne evidencije nestalih osoba (NENO), koja je objavljena na web stranici Ministarstva, ali i na web stranicama svih policijskih uprava. NENO sadrži profile nestalih osoba na području Republike Hrvatske za kojima policija traga, a za koje postoji bojazan da im se nešto dogodilo, uz kratki opis okolnosti pod kojima je osoba nestala.

Pogledajte profile u NENO-i jer možda ste nekoga vidjeli ili imate informaciju o njemu. Sve podatke možete nam dojaviti na broj 192, u najbližoj policijskoj postaji ili na e-mail nestali@nestali.hr.

Podatke možete dostaviti i preko on line obrasca „Imate informaciju o nestalom? Ispunite obrazac!“, koji ima svaki profil.



Stranica